Pizza vládne světu

Pizza vládne světu
Asi se najde jen málokdo, kdo by někdy neochutnal pizzu. Našla si cestu do našich srdcí, do našeho jídelníčku a také do našich kuchyní. Rádi si na ní pochutnají děti i dospělí při nejrůznějších příležitostech – někdy pomůže zahnat hlad jako rychlovka na ulici, jindy si ji objednáme do práce k obědu nebo si na ni rádi dojdeme večer do restaurace s rodinou či přáteli. Zkrátka, pizza je fenomén, který dobyl celý svět. A nejen svět, vlastně se už podívala i za jeho hranice do vesmíru.

Kam ale sahají její kořeny? Název pizza, odvozený ze slova picea z neapolského dialektu italštiny, označoval pečené placky z kynutého těsta pokladené dalšími ingrediencemi – nejčastěji rajčaty, sýrem, bylinkami, česnekem nebo drobnými rybami. První pizzerie vznikly už na sklonku 17. století. Sláva pizzy se pak dále šířila do světa a vydatně k ní v 19. a ve 20. století přispěli italští přistěhovalci v Americe. V roce 1948 poznal svět první předpřipravené pizza-těsto a v roce 1957 byla uvedena na trh první zmrazená pizza.

Asi nejznámějším druhem pizzy je Margerita, která spatřila světlo světa v r. 1899. Tehdy neapolský pekař Rafael Esposito vytvořil pro mladou královnu Margaretu Savojskou pizzu v barvách italské národní trikolóry – červenou barvu zastoupily rajčata, bílou mozzarella a zelenou svěží lístky bazalky. Královna byla nadšena a pizza na její počest dodnes nese její jméno. Dnes je druhů pizzy nepřeberné množství, ale stále platí, že základ tvoří světlé chlebové těsto, vytvarované do velké kruhové placky, nahoře pokladené nejrůznějšími ingrediencemi.

Pokud si i vy na pizze rádi pochutnáte a je často na vašem jídelníčku, určitě uvítáte možnost připravit si ji v pohodlí domova v profesionální kvalitě. Domácí pizza pec Sage The Smart Oven Pizzaiolo od prémiové značky Sage během chvilky upeče pizzu jako z pravé pece na dřevo. Generuje tři druhy tepla – vodivé, sálavé a konvekční a dokáže dosáhnout teploty až 400 °C. Systémy iQ a regulace teploty PID spolu s technologií odrazu tepla zajišťují optimalizaci toku tepla. Přírodní kámen cordierit se rychle a rovnoměrně zahřívá a pec dokáže během 2 minut pak připravit pravou pizzu. Vybírat můžete buď ze 7 automatických programů nebo zvolit manuální režim. Kombinace tepelně odolného čelního skla s dvojitým sklem a izolace zajišťuje, že extrémní teploty zůstanou uvnitř a zároveň udržují co nejchladnější vnější plochy. S rozměry 46 x 47 x 27 cm nezabere ani příliš místa a vykouzlí vám pizzu o průměru 30 cm.