Medvědí česnek – bylinka, která prospívá i chutná

Medvědí česnek – bylinka, která prospívá i chutná
Medvědí česnek je oblíbená jarní bylinka, která má nejen vynikající chuť, ale i blahodárné účinky pro lidský organismus. Není proto divu, že získává na čím dál větší oblibě a v kuchyni nachází široké uplatnění.

Medvědí česnek roste nejčastěji ve vlhčích oblastech, typicky v lužních a listnatých lesích nebo kolem potoků, kde vytváří bohaté podrosty. Jeho období přichází na jaře v době přes olistěním stromů, kdy využívá dostatku světla. Sbíráme ho tak obvykle v období od března do dubna, ale v chladnějších či vyšších lokalitách ještě i v květnu. Jeho léčivé účinky jsou známé již velmi dlouho a v oblibě ho měly už naše babičky. Je bohatým zdrojem vitamínů – hlavně C, ale i dalších jako například A, B1 či B2. Má antibakteriální a antibiotické účinky a podporuje trávení. Pomáhá tak například při nachlazení, chřipce, respiračních onemocněních nebo třeba i angínách či průjmech. Je to zkrátka životabudič, který své uplatnění nachází nejen při léčbě, ale hodí se významně i pro posílení organismu a prevenci nebo třeba při jarních očistných kúrách.

Chuť medvědího česneku je jemná, ale zároveň pikantní. Aby se nevytratila, je nejvhodnější jej konzumovat zasyrova – například jako jednu z ingrediencí v salátu, hodí se také do pomazánek, tvarohu či jogurtu, smoothie nebo třeba jen tak nasekaný na chleba či do polévky. Jednou z forem, která je velmi oblíbená, je pesto z medvědího česneku. Pokud ho přidáme k těstovinám, je to výborný tip na rychlý oběd či večeři. Příprava je jednoduchá a výsledek zaručeně potěší dospělé i děti. A ti, kteří preferují maso před těstovinami, mohou pesto využít například ke steaku. Recept najdete zde na stránkách Sage.

Přípravu pesta pomůže usnadnit stolní mixér Sage The Super Q SBL920. Jako jediný mixér na trhu kombinuje 3 výrobky v jednom: standardní mixér, smoothie mixér (s malou nádobou vhodnou na cesty) a vakuový nástavec (který umožňuje mixování v nejvyšší možné kvalitě). Vysoký výkon zajišťuje motor s příkonem 2400 W. Přístroj je vybaven speciálním nožovým systémem, který při plném zatížení dosahuje rychlosti až 300 km/h a společně s jedinečným tvarem nádoby dokáže zpracovat jakékoliv potraviny v libovolné kombinaci bez tzv. mrtvých míst. Má intuitivní ovládání a je vyroben ze špičkových materiálů. Robustní základna je kovová a zajišťuje tichý chod bez vibrací. Nádoba mixéru je vyrobena z Tritanu bez BPA, který je vysoce odolný proti nárazu a poškrábání a lze jej bez obav opakovaně mýt v myčce na nádobí.