Kynutý tvarohový mazanec s plátky mandlí

Kynutý tvarohový mazanec s plátky mandlí
Klasický český recept s pekárnou Sage
90 minut
Příprava pokrmu + vaření
Sage.Recipe.Difficulty.2
Obtížnost pokrmu
4
Porcí pokrmu

Ingredience

250 ml mléka
250 g měkkého tvarohu
3 vejce (+ 1 vejce na potření)
½ droždí
90 g cukru

kůra z citronu
550 g hladké mouky
špetka soli
plátky mandlí – na zdobení

Postup receptu

Máte rádi tradiční české recepty, a přitom rádi experimentujete?  Pak jste na tom stejně jako my. Tentokrát jsme dostali chuť na mazanec, ale šli jsme na něj malinko jinak a trošku jsme ho ozvláštnili.  O dřinu s přípravou kynutého těsta jsme se podělili s inteligentní domácí pekárnou chleba Sage BBM800. Dokáže péct v předem nastaveném čase, přidávat do těsta oříšky nebo třeba kandované ovoce v určenou dobu a má 13 automatických a 9 vlastních nastavení. Je také vybavena sklopným hnětacím hákem, který se před koncem pečení složí tak, aby v chlebu nevznikal otvor.
S mazancem vám pomůže pekárna SAGE BBM800, která připraví krásně nadýchané těsto jako při ručním zpracování, ale bez námahy. Do pekárny vložte suroviny receptu v uvedeném pořadí – nejdříve tekuté suroviny, mouku až následně. Na pekárně nastavte program na kynutí těsta – dough, trvá celkem 1:30. Pekárna si vše sama zamíchá a těsto nechá vykynout.
Při hnětení těsta se několikrát vystřídá sklopená i vzpřímená pozice a mezi 1. a 2. kynutím se hák aktivuje, aby uvolnil z těsta nahromaděný oxid uhličitý. Následně vše již dokyne do požadovaného objemu bez háku, takže těsto pohodlně vyjmete bez složitého dolování.
Na pomoučený vál vyklopte vykynuté těsto z pekárny a vytvarujte z něj bochánek.
Budoucí mazanec umístěte na pečicí papír na plech a potřete rozšlehaným vejcem.
Posypte plátky mandlí a kdo je zvyklý, může mazanec nastřihnout nůžkami do kříže.
Pečte ve vyhřáté troubě na 170 °C přibližně 45 minut - dozlatova.
Těsně před servírováním posypejte moučkovým cukrem.