Sušenky z dužiny – univerzální recept

Sušenky z dužiny – univerzální recept
Obsahuje ovocnou i zeleninovou složku, tedy suroviny bohaté na vitamíny a vlákninu
50 minut
Příprava pokrmu + vaření
Lehká
Obtížnost pokrmu
30 ks
Porcí pokrmu

Ingredience

100 g jemných ovesných vloček
100 g špaldové celozrnné mouky
50 g třtinového cukru
80 g kokosového tuku
150 ml vody – nebo odšťavněné šťávy
300 g dužiny po odšťavnění (kiwi, jablka, pomeranč, okurka, mrkev, hroznové víno...)
libovolné – drcené oříšky, kousky čokolády, sušené ovoce

Postup receptu

Rádi bychom vám představili recept na sušenky z dužiny, který v sobě spojuje několik současných trendů, jež se objevují v gastronomii. Obsahuje ovocnou i zeleninovou složku, tedy suroviny bohaté na vitamíny a vlákninu, a zároveň se snaží plně zužitkovat všechen jejich potenciál vařením beze zbytků. A to tak, že zpracuje části zbylé po odšťavnění. Tato drť má totiž nejen svou nutriční hodnotu, ale zároveň dodá těstu i vláčnost. Sušenky pak budou zdravější i chutnější 😊
 
Při vaření nám pomohl odšťavňovač Sage The Nutri Juicer Plus BJE520. Nejprve jsme na něm připravili ovocnou a zeleninovou šťávu a díky vysokému výkonu to šlo opravdu hravě. Přístroj zvládá velké množství surovin a má také praktický velký plnicí otvor, kterým projde ovoce vcelku a nemusíte se zdržovat jeho krájením, vložíte i celá jablka. Rychlost je nastavitelná na 5 různých stupňů podle daného typu ovoce či zeleniny. Vysoký výkon spolu se speciální sítkem zajistí maximální vytěžení šťávy, po němž zůstane prakticky suchá zbytková drť. A protože i ta obsahuje cenné látky, ukážeme vám, jak ji můžete zpracovat.
  1. Nejprve si veškeré ovoce a zeleninu důkladně umyjte a zbavte stopek nebo tvrdých částí. Po důkladném umytí není potřeba loupat, pouze pomeranč.
  2. Ovoce a zeleninu odšťavníte v odšťavňovači Sage The Nutri Juicer Plus BJE520. Díky velmi širokému a unikátnímu systému přímého centrálního plnění je odšťavňování velmi snadné a rychlé, pomeranče, jablka, nemusíte půlit.
  3. Zapněte odšťavňovač přepnutím vypínače do polohy ON a elektronickém otočném ovladači rychlosti nastavte stupeň odšťavňování, který přísluší pro ovoce a zeleninu, kterou chcete odšťavnit. Elektronické ovládání rychlosti vám umožní nastavit optimální rychlost pro daný druh ovoce či zeleniny a získat tak více čerstvé šťávy.
  4. Dužinu po odšťavnění vyjměte ze zásobníku na dužinu a dejte si jí do mísy. K dužině přidejte jemné ovesné vločky, špaldovou celozrnnou mouku, třtinový cukr, kokosový tuk a vše důkladně promíchejte. V případě potřeby přidejte trochu odšťavněné šťávy nebo vody. Vznikne vám krásné lepivé těsto.
  5. Z těsta vypracujte malé sušenky, které pokládejte na pečící papír a pečte 25–30 minut v předem předehřáté troubě na 180 °C.
  6. Po upečení dejte sušenky vychladnout.
Zero waste tip: Pokud vám dužina z odšťavnění zbude, dejte ji do mrazáku a použijte na další sušenky. Dužinu lze zpracovat i přidáním do polévky, do těsta třeba nějaké buchty, případně do zeleninových omáček na zahuštění.
Určitě ji nevyhazujte :). V mrazáku ráda počká na další zpracování.