Domácí paštika

Domácí paštika
Kořeny paštiky sahají až do starověku, ale největšími milovníky jsou dnes Francouzi a Belgičané
90 minut
Příprava pokrmu + vaření
Lehká
Obtížnost pokrmu
10
Porcí pokrmu

Ingredience

500 g kuřecích jater
200 g mletého vepřového masa
200 g cibule
2 stroužky česneku
250 g másla
200 ml portského vína
1 lžíce sádla
smetana 31% na zjemnění
2 bobkové listy
5 kuliček nového koření
snítka rozmarýnu
tymián
plátky anglické slaniny na vyložení formy
sůl
pepř

Postup receptu

Co to vlastně ale paštika je a odkud pochází? Definice ji popisuje jako roztíratelnou masovou pastu, přesněji jako tepelně opracovaný uzenářský výrobek, který je připraven z jemně mleté základní směsi, do níž mohou být přidány hrubší kousky například masa, pepře, ořechů, hub a dalších pochutin. Kořeny paštiky sahají až do starověku, ale největšími milovníky jsou dnes Francouzi a Belgičané. Těm se povedlo dovést jejich přípravu k dokonalosti a považují ji za vrchol vyspělé gastronomie. Paštika se pro mnohé stala gurmánskou vášní. Zkrátka, kdo paštikám propadl, ať už u nás nebo kdekoliv jinde na světě, ten už je ze svého jídelníčku vyřadit nechce a rád ochutnává a testuje nejrůznější druhy. A pak přijde ten moment vyzkoušet i svou vlastní, doma připravenou paštiku.
 
My jsme vyzkoušeli následující recept a moc jsme si na něm pochutnali!
 
Abychom si přípravu paštiky usnadnili a urychlili, vzali jsem si k ruce zdatného pomocníka stolní mixér Sage SBL620. Seká, mixuje, umí připravit pokrmy i ta nejjemnější smoothie nebo drtit led. Díky zabudovanému nožovému systému Kinetix a vysokootáčkovému motoru je výsledek mixování vždy 100%. Nože jsou vyrobeny z chirurgické oceli, což zaručuje jejich dlouhodobou ostrost. Nádoba mixéru o objemu 1,5 l je vyrobena z Tritanu, vysoce odolného a kvalitního polymeru bez BPA. Mixér má 5 přednastavených rychlostí a funkce pro drcení ledu, krém – smoothie, zelené smoothie a také speciální funkci Pulse. Ovládání přístroje je naprosto jednoduché a zobrazuje se na podsvíceném LCD displeji.
Kuřecí játra očistíme, omyjeme a nakrájíme na kousky. Nahrubo nakrájíme cibuli.
V pánvi na lžíci sádla osmahneme dozlatova cibuli, přidáme všechny bylinky. Když už je cibule téměř hotová, přidáme prolisovaný česnek.
Přidáme vepřové maso a dále restujeme.
Tepelně opracované maso zalijeme portským vínem a necháme téměř vyvařit.
Poté přidáme játra a restujeme, maximálně 5 minut, aby nám játra nezačala tvrdnout. Na závěr osolíme a opepříme.
Směs necháme vychladnout. Vyndáme bobkový list, nové koření a co zbylo ze snítky rozmarýnu. Část rozmarýnu a tymián ponecháme.
Mezitím si vyložíme formu anglickou slaninou, my použili formu na srnčí hřbet. Slaninu nechte přečnívat přes okraj.
Rozpustíme máslo a necháme lehce vychladnout.
Studenou masovou směs dáme do stolního mixéru Sage SBL620. Začneme mixovat na 1. stupeň „mix“, postupně přejdeme až ke stupni 5 – „liquify“.
Rozmixujeme. Vnitřní odnímatelné víčko umožňuje přidání ingrediencí do nádoby během mixování. V průběhu mixování postupně otvorem přiléváme máslo a smetanu, které se našlehávají do paštiky a tím ji zjemňují.
Paštiku přendáme do formy vyložené slaninou. Formou klepneme o podložku/kuchyňskou linku, aby se uvolnily větší bubliny vzduchu. Nádobu na mixování je možné mýt v myčce nádobí.
Překrývající kousky slaniny přiklopíme zpět na paštiku.
Necháme ztuhnout v lednici do druhého dne.
Podáváme s čerstvým pečivem, oblíbenou domácí marmeládou a sklenkou červeného či portského vína.