V současné době je grilování velice populární a stal se z něj doslova celosvětový fenomén. Spojujeme si s ním příjemně strávený čas se svými blízkými a poměrně rychlou a nenáročnou úpravu jídla. A pokud zvolíme správný typ grilu, pak i zdravou. Na grilu se navíc dá připravovat velice široká škála potravin od předkrmů až po dezert. Chuťové buňky uspokojí každý, ať už preferuje zeleninu, ovoce, vegetariánská jídla a řadu dalšího až po maso. A právě na něj se dnes podíváme trochu blíže.
K tomu, aby bylo maso šťavnaté a chutné, je třeba dodržet několik pravidel. Dalibor Navrátil, ambasador značky Sage a držitel francouzského rytířského řádu za gastronomii, upozorňuje, že základem úspěchu jsou vždy kvalitní suroviny. Maso by mělo být na pohled čerstvé, skladované v čistotě a bez zápachu. Měli bychom být schopni snadno zjistit informace o původu a stáří masa a také dobu zrání – ať už od řezníka nebo z etikety. Pokud se jedná o balené maso, musí být uvedeno ještě datum spotřeby. U zvěřiny a hovězího masa je nutná správná doba zrání. Je totiž zásadní pro jeho kvalitu – zvyšuje vaznost svaloviny, díky čemuž je maso měkčí a křehčí. Nevyzrálé maso zůstane tuhé při všech tepelných úpravách. V případě, že se k některé z výše uvedených informací nedokážeme snadno dostat, měli bychom zpozornět.
Máme-li chuť na steak a máme zakoupené kvalitní maso, musíme ho po vyndání z lednice vybalit, osušit a nechat ležet při pokojové teplotě, aby nedostalo při položení na gril teplotní šok. Následuje porcování masa – gramáž steaku začíná od 350 g, ideálně 500 g. Vhodné je také ponechat steaku tukové krytí, které je nositelem chuti.
A pak už maso směřuje na gril. Šikovným a praktickým pomocníkem pro vás může být chytrý BBQ gril se sondou The Smart Grill BGR840. Umožňuje použití nejen ve formě kontaktního grilu, ale i jako otevřeného BBQ grilu. Má 5 možností nastavení – na hovězí, jehněčí, vepřové, kuřecí maso nebo ryby, a také druhu úpravy od krvavého až po propečený steak. Teplotní sonda na základě předvolby pak pozná, kdy je maso připravené právě podle vašich preferencí, ale rovněž zabrání i jeho převaření. Součástí menu teplotní sondy je funkce „Rest Meat“ (odpočinutí) – před konzumací je třeba nechat maso odpočinout alespoň na 3 minuty, aby se mohly šťáva a chuť rovnoměrně rozšířit a nedošlo k nadbytečné ztrátě lahodné šťávy po prvním nakrojení. Teplotní sonda tak nejen připraví maso podle Vašich preferencí.
Steaky vložíme na gril zahřátý na 200 ⁰C až 210 ⁰C, nejlépe na rošt, aby přebytečná šťáva i tuk mohly odkapávat a odtéci do odkapávací misky. Na každé straně grilujeme 5-7 minut podle velikosti steaku. Dalibor Navrátil doporučuje úpravu medium rare a pouze jednoduché dochucení solí a pepřem, ideálně po tepelné úpravě. A pro dokreslení chuti nechat na steaku rozpustit plátek másla.
Zbývá už jen popřát vám i vašim chuťovým pohárkům dobrou chuť!