Sage | Recepty a tipy | Kvalitní a chutná káva vyžaduje péči

Kvalitní a chutná káva vyžaduje péči

Přehrát video
Pokud tomu chcete zabránit, musíte o své kávovary pečovat. Pojďme si to připomenout na modelu Sage the Barista Express. Po přípravě kávy by mělo být samozřejmostí vyčištění páky se sítkem horkou vodou. Pokud jste šlehali mléko, po každém použití trysky na šlehání ji očistěte mokrým hadříkem. K důkladnějšímu čištění trysky i páky, které se dají rozebrat, jsou určeny pomůcky s dvěma různě silnými jehlami. Plastovým kartáčkem vyčistěte těsnění v hlavě kávovaru, kam nasazujete páku. Imbusovým klíčem (je také součástí výbavy) otevřete vnitřní část hlavy – sprchu, kterou propláchněte vodou.
 
The Barista Express je také vybaven kontrolkou „Clean Me“, která signalizuje, kdy máte kávovar vyčistit tabletou. Pokud svítí, naplňte nejprve zásobník na vodu alespoň do poloviny. Pak vložte do sítka (na jednu dávku kávy) v páce placatou šedivou gumovou podložku a do ní 1 čistící tabletu. Páku upevněte do hlavy kávovaru, který vypnete. Zmáčkněte současně tlačítka pro 1 a 2 šálky a tlačítko Power a držte po dobu asi 3 sekund. Tím spustíte čistící cyklus, který trvá přibližně 5 minut, a po jeho dokončení se třikrát ozve zapípání. Před čistěním nezapomeňte vyprázdnit tác na odpad, aby vám při čistění nepřetekl. Poté páku vyndáte a zkontrolujte, zda se tableta zcela rozpustila. Kdyby ne, opakujete proces do jejího rozpuštění. Na dočištění nechte pákou protéct ještě čistou vodu, alespoň o velikosti jednoho šálku. A tím je vše hotovo a můžete připravovat další kávu 😊
 
Nezapomínejte také na odvápnění, které je nutné pro odstranění vodního kamene uvnitř kávovaru. Ten může snížit průtok vody a výkon kávovaru a tím i nežádoucím způsobem ovlivnit kvalitu kávy. Nejprve rozpusťte 1 sáček prostředku k odvápnění v 1 litru teplé vody a nalejte ho do nádržky na vodu. Poté je třeba stisknout a podržet tlačítko pro přípravu 1 šálku kávy a následně stisknout a podržet tlačítko Power. Jakmile bude tlačítko Power, tlačítko pro 1 šálek, kontrolka Clean me a kontrolka páry blikat, stiskněte tlačítko pro 1 šálek pro zahájení procedury. Zhruba po 25 vteřinách je proces ukončen a přestane blikat tlačítko pro 1 šálek.
Pak zahajte odvápnění pro výdej páry a horké vody otočením ovladače pro výdej páry/horké vody do pozice páry cca na 13 sekund a poté do pozice horké vody asi na 8 sekund. Po těchto krocích by v nádržce mělo zůstat zhruba 0,5l roztoku. Čistící proces celý ještě jednou zopakujte a pak nalijte do nádržky studenou vodu do maxima a zopakujte všechny kroky. To je nutné k odstranění zbytků roztoku z kávovaru. Celou proceduru ukončíte stisknutím tlačítka Power.
 
Krásný zážitek z vynikající kávy vám za Sage přeje Petra Davies Veselá
 
BES870BKS

Pokrm připravujeme pomocí:
Espresso přístroj s mlýnkem na kávu

Prohlédnout